A+ A A-

Факти, които трябва да знаете за минералите

  • Посещения: 1026

Факти, които трябва да знаете за минералите

  1. Минералът е естествено вещество, което може да се представи чрез химична формула, която обикновено е твърда и неорганична и има кристална структура. 2- Точното дефиниране на минерал се обсъжда, особено по отношение на изискването валиден вид да бъде абиогенен и в по-малка степен по отношение на него с подредена атомна структура.
  2. 3. Има над 5300 известни минерални видове; над 5,070 от тях са одобрени от Международната минералогична асоциация (IMA).
  3. 4. Силикатните минерали съставляват над 90% от земната кора. Силицийът и кислородът съставляват приблизително 75% от земната кора, което се превежда директно в преобладаването на силикатните минерали.
  4. 5. Минералите могат да бъдат описани с различни физични свойства, които се отнасят до тяхната химическа структура и състав. Общите отличителни характеристики включват кристална структура и навик, твърдост, блясък, диафаност, цвят, ивица, упоритост, разцепване, счупване, разделяне и специфична гравитация. По-специфичните тестове за минерали включват магнетизъм, вкус или мирис, радиоактивност и реакция на киселина.
  5. 6. Несиликатните минерали се подразделят на няколко други класа чрез тяхната доминираща химия, която включва естествени елементи, сулфиди, халиди, оксиди и хидроксиди, карбонати и нитрати, борати, сулфати, фосфати и органични съединения. По-голямата част от несиликатните минерални видове са изключително редки (съставляващи общо 8% от земната кора), въпреки че някои са относително често срещани, като калцит, пирит, магнетит и хематит.
  6. 7. Основата на единицата силикатен минерал е [SiO4] 4-тетраедър. В по-голямата част от случаите силицийът е в четирикратна или тетраедрична координация с кислород.
  7. 8. Минералите не са еквивалентни на скалите. Скалата е или съвкупност от един или повече минерали, или изобщо не е съставена от минерали.
  8. 9. Изобилието и разнообразието на минерали се контролира директно от тяхната химия, от своя страна зависи от елементарните изобилия в Земята.
  9. 10. По-голямата част от наблюдаваните минерали са получени от земната кора.
  10. 11. Осем елемента представляват повечето от основните компоненти на минералите, поради тяхното изобилие в кората. Тези осем елемента, обобщаващи над 98% от земната кора, са с цел намаляване на изобилието: кислород, силиций, алуминий, желязо, магнезий, калций, натрий и калий.
  11. 12. Разликите в кристалната структура и химията влияят значително върху други физични свойства на минерала. Въглеродните алотропи диамант и графит имат значително различни свойства. (Диамантите наистина идват ли от въглища?)
  12. 13. Три основни групи минерали се идентифицират въз основа на свойството на цвета: идиохроматичен, алохроматичен, псевдохроматичен. Идиохроматичните минерали са "самостоятелно оцветени" поради състава си. Цветът е постоянен и предвидим компонент на минерала. Примери за това са син азурит, червен Cinnabar и зелен малахит. Алохроматичните минерали са „други цветни“ поради следи от примеси в състава им или дефекти в структурата им. В този случай цветът е променливо и непредвидимо свойство на минерала. Примери са синьото в амазонит (ортоклаза), жълтото в хелиодор (сподумен) и розата в розов кварц. Псевдохроматичните минерали са "фалшиво оцветени" поради трикове в дифракцията на светлината. В тези случаи цветът е променлив, но уникално свойство на минерала. Примери са цветовете, произведени от скъпоценен опал и шилеровите отражения на лабрадорит.
  13. 14. Няколко минерала могат да променят цвета си в зависимост от светлинния ъгъл. Скъпоценните камъни за промяна на цвета показват различни цветове, когато се гледат при различни източници на светлина, като слънчева и вътрешна светлина. Но за разлика от други скъпоценни камъни за промяна на цвета като Александрит, промяната на цвета на Zultanite не се ограничава до два основни цвята.

Източник:  http://www.geologyin.com